8

Ing. Roman Bělor

Ing. Roman Bělor
Praha 1

poslanec, ředitel Pražského jara

Je kulturní manager, ředitel festivalu Pražské jaro. Od října 2021 poslanec Poslanecké sněmovny a člen hnutí STAN. Je absolventem ČVUT v Praze, od roku 1989 se věnuje managementu kultury. Mezi lety 1990 až 2001
byl managerem a následně ředitelem Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK. Od roku 2001 je ředitelem festivalu Pražské jaro. V roce 1995 byl francouzským ministrem kultury jmenován rytířem (Chevalier) a v roce 2001 důstojníkem (officier). “Jsem i nadále zcela přesvědčen o zásadním významu STAN pro českou politickou scénu a její budoucnost. Moderní liberální proevropská strana s pevným zázemím v komunální politice má i přes svůj kolaps nadále velký potenciál,” říká. 

Největší radost má z definitivního prosazení projektu Vltavské filharmonie v Praze, kterému se jako předseda iniciativního Spolku věnoval před 10 let. Vzájemná podpora s iniciátory analogických projektů v Brně a Ostravě posouvá podle něho ČR ve sféře kulturní infrastruktury na světovou úroveň. “Tento projekt znamená odstartování rehabilitace brownfieldu Bubny-Zátory a zásadní rozšíření centrální části města. Praha 7 se změní k nepoznání a bude kulturním centrem nové doby,” dodává.